Evden Çalışmak mı Dediniz?

Evden Çalışmak Fikri Nasıl Doğdu?  

Yaklaşık 14 sene önce, evden çalışmaya başladığımda, bugün düşündüklerim hiç aklıma gelmemişti.
O zamanlar, kızımla da vakit geçirebileceğim bir sistemdi sadece evden çalışmak.
Geçen sürede ise bu durumu sevmeye başladım. Önüme çıkan tüm zorluklara rağmen, pes etmeden sevdiğim işi yapmanın tadını çıkardım. Her işi kendim yapma isteğimden olsa gerek; ‘tam bana göreymiş’ dedim evden çalışmak.
Bu kadar sevdiğime göre hiç sıkıntı çekmiyorum sanabilirsiniz(!)
O zaman, eksilerine bir bakalım…

Zorlukları Nelerdir?

Önce, bu işi yaparken evde çocuk varsa zorlanacağınız kesin… Tam önemli bir telefon görüşmesinde “Anneeee” diye seslenen çocuğunuzun sesini, karşı taraf duymasın diye ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz.
Acil yetişmesi gereken bir işinize çalışırken, üst komşunuzun kapıyı çalıp “Bir kahveni içmeye geldim” dediğinde, “Çok işim var” diyemeyebilirsiniz.
Ev işlerini, bir yardımcınız yoksa ve kendiniz yapıyorsanız, sepetin içinde dağ gibi yükselen ütülenecek çamaşırlar ile devamlı bakışabilirsiniz.
Akşam olduğunu fark ettiğinizde, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, günün yetmediğini düşünebilirsiniz.
Her yapılan işte, sorumluluklarda, üstlendiğimiz rollerde yaşadığımız zorlukların çözümü olduğu gibi, bunlar da aşılmayacak sorunlar değil. Öncelikle, evden çalıştığınızı herkese söyleyin, özellikle de işle ilgili görüşme yaptığınız kişilere. Böylelikle, arkadan gelen çocuk sesinin duruma uygunluğu da anlaşılır.

Zaman Yönetimi Yapmak Ne Kadar Önemli?

Ve zaman yönetimi…
Haftalık bir planlama ile zamanı yönetmek mümkün. İşleri daha kolaylaştırmanın yolu da, zamanı doğru kullanmak. Bir ajanda yeterli, sonrası ise, tamamen sizin bu ajandaya birebir uymanızdan ibaret.

İşinizi Seviyor musunuz?

Aslında her işte, her meslekte olduğu gibi yaptığın işi, bulunduğun ortamı sevmek çok önemli. İşte, o zaman, hiçbir şey zor gelmiyor; eleştirileri, ön yargıları duymuyorsun. Önüne çıkan her engeli çok rahat aşabiliyorsun ya da en azından aşmanın yollarını arıyorsun, pes etmiyorsun. Evet, bence, sihirli iki kelime bunlar; ‘pes etmiyoruz’!
Evden çalışıyorsanız bu yazıda kendinizi bulabilirsiniz. Eğer, evden çalışmıyor ama çalışmak istiyorsanız; kendi yeteneğinize, uzmanlık alanınıza uygun ya da çok sevdiğiniz ama bir türlü yapamadığınız bir işi seçerek başlayabilirsiniz. Seçim sonrasında ise; hedefinize ulaşabilmek adına bir araştırma yapmanız gerekmekte. Varsa; rakiplerinizi analiz etmek, başarılı olabilmek için eğitim, danışmanlık gibi hizmetler almak sırasıyla yapılacak çalışmalar olmalı.
Ama önce kendinize güvenin. İşinizi severek yapın. Başarıya giden yolun anahtarları artık elinizde demektir.

Çok sevdiğim bir sözü paylaşacağım sizlere, Sabahattin Ali’den.
“Ve çok geçten daha kötüsü yoktur hayatta.”
Siz de geç kalmayın!

Figen GERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir