Figen ATASARAL
Kurucu ve Genel Koordinatör, Yönetim Kurulu Başkanı

Uzun yıllar özel sektördeki çalışma hayatıma kızımın doğumuyla ara verdim. Tekrar çalışmak istediğimde, kızımı bırakamadığımdan evden çalışmanın yollarını aradım. Uzun süren araştırmalarımın sonunda annelikle ilgili bir web sitesinde reklam yöneticiliği yapmaya başladım. Zamanla başka web siteleri de eklendi ve tabii görevlerde. İçerik ve reklam yöneticiliği, atölye satış yöneticisi gibi.   

Bu arada 2011 -2012 ve 2015 yıllarında Çocuk Şenliği düzenledim. 2011 yılında, bir arkadaşımın  ”Artık senin de bir web siten olmalı”  fikri ile Anne Rehberi www.annecee.com’u kurdum.

Evden çalışmaya başladığım ilk andan itibaren hep benim gibi evden çalışmak ya da girişimci olmak isteyen kadınlar olduğunu düşündüm. Araştırmalarım sonucunda ise, bizler için ihtiyaçlarımıza yönelik bir platform vb. olmadığını gördüm.  Ve sonunda 2014 yılında, Türkiye’nin İlk Kadın Kariyer Sitesi’ni kurdum. 2015 yılında kimlik değiştirerek Hikayesi Girişim olarak yoluna devam ediyor.

Sosyal Girişimciyim. Aynı zamanda İçerik Editörü ve Etkinlik Yöneticisiyim. İki çocuk annesiyim ve home office çalışıyorum. Çalışmalarımın yanı sıra hem işim hem kişisel gelişim ile ilgili birçok konuda sertifika eğitimleri aldım, almaya da devam ediyorum.

Kadın ve çocuk üzerine birçok sosyal projeler düzenliyorum.

Topluma fayda sağlayacak her türlü proje ile yoluma devam ediyorum.

Kudret Enes ÖZBEK
Yönetim Kurulu Üyesi ve İdari Başkan

Uzun yıllar Reklam ve TV sektöründe çalıştıktan sonra kızımın doğumuyla yoğun çalışma hayatına ara verdim. Kızımın büyüme sürecine tanıklık etmek istediğim için de uzun süre çalışmadım.

Çalışma hayatına alışmış biri olarak, evde olmak ilk dönemler çok zorlayıcı geçti. O süreçlerde başlayan içsel yolculuğumda kendimi, çevremi, hayatı sorgulamaya başladım. Esasında Psikolog olmak istiyordum ama hayat bazen, kendisini ve isteklerimizi okuyamadığımız, keşfedemediğimiz için farklı yollardan geçiriyor bizleri. Gerçekten istediğinizde ve içinizde esas yatan niyet ve istekler olduğunda ise, illaki yolunuzu tekrar o yöne çeviriyor.

Araştırarak, kişisel gelişim kitapları okuyarak, kendimden çıkarak başladığım yolculuğumda fark ettim ki, ben bunu iş olarak yapmak istiyorum ve birçok hayata dokunmak istiyorum.  Profesyonelce işimi yapabilmek için NLP Mentor Master ve Transformation Coach eğitimleri alarak NLP DANIŞMANI VE DÖNÜŞÜM KOÇLUĞU ‘na başladım. 

2020 yılında Neuro Değişim Akademimizi, iki arkadaş birlikte kurduk.

Eğitimcilere sıcak bir atmosferde eğitim verebilecekleri, aynı zamanda da de sinerjimizi birleştirip yeni projeler üretebileceğimiz bir alan da, farkındalık yaratıp, geçmiş travmalarından kurtulmak isteyen, yeni bir ben, yeni bir bakış açısı isteyen danışanlarıma danışmanlık yapabileceğim bir yer hayal ettim. Sevgi yumağı dediğim danışmanlık merkezimizde  güzel çalışmalar yaparak, projeler üreterek sevgi yumağının dışarılara taşması için çalışıyoruz.

2018 yılında Hikayesi Girişimin Kurucusu Figen Hanımın hayallerini ve projelerini birebir dinlediğim bir görüşme sonucunda ailelerine, üye olarak dahil oldum. Yaptıkları çalışmaları, hizmetleri, samimiyetlerini uzaktan izledikçe, ben de içlerinde olmalıyım dedim ve 2020’nin sonunda yönetim grubuna katıldım.

Şimdi, beraber ortak hayallerimiz var. Birlikte, kadınların hayatlarında fark yaratmak ve hayallerine dokunarak gerçeğe dönüştürmeleri için atacakları adımda yanlarında olmak istiyoruz.

Özlem YAZICI Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanlık Direktörü

Mars Eğitim ve Danışmanlık Firmasının Kurucusuyum. Biriktirdiğim on yıllık kurumsal tecrübelerle 2013 yılında her biri alanında uzman, sektör tecrübesi yüksek partnerlerim ile sektöre farklı bakış açıları ve yaklaşımlar sunmak için eğitim ve danışmanlık firması kurdum. Kısa sürede, Kamu ve özel şirketlere sunduğum hizmetler ile farkındalık yarattık, hızlı bir yükseliş gösterdik.

Özellikle belediye çağrı merkezi kurulumları ve çalışanlarına verdiğim eğitimler ile belediyelerin aranılan ismi haline geldik.  Özel kurumlarda da  bir çok proje yöneticiliğini üstlendim ve firmamın adına katma değer sağladım.  Basında;  iletişim, zor şartlarda çalışma , stresle başa çıkma konularında, çağrı merkezi çalışanı olma konularında birçok röportaj ve yazım bulunmaktadır.

 Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyorum. Köy okullarına yaptığım projeler ile de birçok kuruma örnek olduk. Kurumsal firmaların da, bir çok sosyal sorumluluk  projelerinde rol oynadık.

Hikayesi Girişim ile yeni projeler ile, kadınlara fayda sağlamak için çalışıyoruz.

 Azimli, pes etmeyen bir kişiliğim olduğu için girişimciliğe başlayan tüm kadınlara da ilk başladıkları gün kadar heyecanlı ve istikrarlı bir şekilde yola devam etmelerini öneriyorum.

Sema KISACIK
Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Direktörleri Sorumlusu

1973 Almanya doğumluyum. Eğitim hayatımın ilk kademesini Almanya’da diğer kısmını İzmir’de okudum. İşletme mezunuyum. 2 yıl banka sektöründe, 2 yıl da turizm sektöründe çalıştım. İki sektörün de ortak noktası,  insanlarla birebir  iletişimde olmak ve hizmet sunmaktı. Harika tecrübeler edindim. 19995 yılında evlendim ve oğlumun doğumundan sonra çalışma hayatına ara verdim. Bu süreçte gönüllülük çalışmaları için bol bol vakit  ayırma şansım oldu. Boş zamanlarımı fayda sağlayacak çalışmalar ile doldurdum.

Benim ilham kaynağım da, kayınpederimin kurucusu olduğu 47 yıllık aile şirketinden de çok şey öğrendim bu arada. Kurumsallaşmanın gerekleri ve önemini bizzat kendisinden deneyimledim. Ayrıca tam bir girişimciydi kendisi. Girişimcilik maceralarını çok dinledim. İlk girişimcilik okulum Feridun Kısacık’tır. Bundan sonra aklımda hep kendi girişimlerimi yapmak ve girişimci kadınlara nasıl destek olacağım sorusu vardı. 

İlk girişimim  “7 Nehir Yöresel Ürünler” oldu. 7 bölgede üretilen yöresel ürünleri bulup, sunmak çok zevkli bir işti. Sonrasında 2016 da” Tin Ambalaj”ı kurdum. Tabii bu süreçlerde bir çok eğitime katıldım. Hep daha neler öğrenebilir ve yapabilirim dedim. İşte bu sıralarda “Fikrim Geleceğim” programına seçildim. Dolu dolu bir eğitim süreci geçirdim ve harika dostluklar edindim. Kadınların neler başarabileceğini bir kere daha anladım. Bu sırada üretim yapmayı çok özledik. Süreç bizi ” Lady Ely” markasını oluşturmaya götürdü. Bu marka altında yerli makine ile yerli üretim olan şeffaf eldiven üretimine başladık. Bir taraftan da “tinpazar.com“u kurdum. Amacım, evde üretim yapan kadınlara da destek verebilmek. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum. Tüm bunlar olurken yolum sevgili Figen Atasaral ve “Hikayesi Girişim” ile kesişti. Ortak hayallerimiz olunca birlikte ilerlemek için bende bu anlamlı sosyal girişimciliğe dahil oldum. Topluma ve özellikle kadına fayda sağlayabilecek çalışmalarda yer almak mutluluk  verici.

Elif KILIÇ
Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Direktörü

1981 İzmir doğumluyum. Evlilik nedeniyle Amasya ilinin Merzifon ilçesinde yaşıyorum. Asıl mesleğim stilistlik. Bulunduğum coğrafya mesleğimi yapmama izin vermeyince, tecrübelerimden faydalanabileceğim hazır giyim sektörüne hizmet veren bir mağaza açmaya karar verdim.
İşletmeyi atakta tutmaya çalışırken, diğer yandan da eğitimimi tamamlama kararı aldım. İnsan ilişkilerinin ekonomide daha da fazla önem kazandığı günümüzde, bu açıdan bana faydalı olacağını düşündüğüm Siyaset bilimi ve Ekonomi üzerine yüksek lisansımı tamamladım.
Moda sektörü sadece renklerle desenlerle ilgili olarak görünse de, içinde bulunduğu toplumun ve çağın sosyal ve kültürel olaylarından da çok etkilenir. Boğaziçi üniversitesinde almış olduğum bir eğitim sonrasında moda sektörünün petrol endüstrisinden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci endüstrisi olduğunu öğrenince, moda, çevre ve tüketim hızı ile ilgili eleştirisel çalışmalar yapmaya başladım. Tamamıyla, atıktan hazırladığım kostümler ile, sıfır atık konusuna dikkat çekmeye, il bazında topladığımız atıkları ekonomik olarak bir katma değere dönüştürerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyorum.
2019 yılında başladığım TOBB Amasya Kadın Girişimciler Kurulu başkan yardımcılığı görevime devam ediyorum. Evli ve bir kız çocuğu annesiyim. Doğal ürün ve sağlıklı yaşamın önem kazandığı günümüzde pandemi günlerinde doğayla iç içe olma fırsatı yakalayınca beslenme alışkanlıklarımızdaki eksikliği fark edince köylü kadınlarında ekonomiye dahil edecek bir proje oluşturmaya karar verdim. İki kadın arkadaş olarak başlatmış olduğumuz yöresel ürünlerin üretimi ve satışını yaptığımız Anneeli adlı markamızın genel koordinatörlüğünü yapıyorum.

Seda GÖKÇE
Web Teknik Yöneticisi

1994 yılında Sinop’ta dünyaya geldim. Daha sonra ilk ve orta öğretimimi İstanbul’da bitirdikten sonra üniversite eğitimime İstanbul Doğuş Üniversitesi’nde Dış Ticaret bölümü ile başladım ve ardından Anadolu Üniversitesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldum.

Dijital dünyaya ilgi duymamın en büyük sebebi; dijitalin her iş koluna uygulanabilir olması ve dijitalde sabit kalmanın geriye gitmekle eş değer olması ve sürekli kendisini yenilemenin gerekli olduğunu bilerek gelişime sürekli açık olmayı gerektirmesidir.

Kendi girişimim olan PithyDigital’i kurarken en büyük motivasyonum, ailemin de esnaf olarak sürekli yeni müşterilere ihtiyacı olması ve dijitalle bu işlerin hızlandırılabilmesi olmuştur. PithyDigital’in kuruluş aşamasındaki mottosu büyük şirketlere gereğinden süslü işler yapmaktansa esnaflara ve daha küçük işletmelere dijital dünyada yol göstermek ve partnerlik yapmak olarak şekillenmiştir.

Pithy kelime anlamı olarak; özlü, kısa ve öz, güçlü anlamlarına gelmekte olup PithyDigital’in mottosunu da yansıtmaktadır.

2021 Mart ayında evlendikten kısa bir süre sonra eşim ile beraber Balkanların en güzel ülkelerinden birisi olan Karadağ’ın Adriyatik Denizi’ne açılan penceresi Budva’da yaşamaya başladım ve PithyDigital şirketini Karadağ’a taşıdım. Karadağ’da da dijital pazarlama üzerine çalışmalarıma, farklı birçok sektörden esnaf ve firmayla çalışarak devam etmekteyim.