Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer ve Gelişim Platformu

Araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen kanser tipi MEME KANSERİ…

Erken teşhisin hayat kurtardığı bu hastalıkta daha fazla farkındalık oluşturmak adına Hikayesi Girişim olarak ‘Meme Kanseri Farkındalık’ seminerinin ikincisini, Beylikdüzü Neşe Sever İlkokulu’nda 8 Mayıs da gerçekleştirdik.

Kanser, düşünmediğimiz kadar bize yakın olabilir. İşte tam bu noktada aramızda olan Atakent Acıbadem Hastanesi Onkoloji Hemşiresi Ayşin Kayış, kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır konusunda bizleri aydınlattı. Toplum olarak vücudumuzu iyi tanımadığımızdan söz etti. Düzenli olarak kendimizi kontrol ettiğimizde vücuttaki değişiklikleri fark edebileceğimizi belirtti. Ayrıca bilhassa 40 yaş üzeri kadınların düzenli olarak doktor kontrollerini ve taramalarını yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Kanser sürecinde en önemli unsurun, bu hastalığa yakalanmış kişiye çevresi ve ailesi tarafından destek olmanın önemine değinildi.

Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri de ücretsiz yapılan tarama ve tetkiklerden bahsetti.

Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerden sonra karşılaşılan yan etkilerin yoga, meditasyon ve nefes gibi egzersizlerle azaldığı bilimsel çalışmalar taranarak araştırılmıştır. Bu bağlamda bizleri bilgilendirmek üzere  Yogaparinama’nın sahibi Yeşim Okşaroğlu aramızdaydı.Yoga felsefesine göre doğru nefes almanın, düzenli egzersiz yapmanın ve düzenli beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda bilgilerini aktardı. Okşaroğlu ‘Yoga, hayatımızın her döneminde ya da yakalanmış olduğumuz bir hastalık sonucunda bağışıklığımızı güçlendirmek adına uygulanan bir öğretidir.Yoga, bedensel sağlık, zihinsel huzuru sağlar’ dedi.

Ailesinde Meme kanserine yakalanan hasta yakınları da yaşadıklarından bahsetti. Düzenli olarak kontrollerin ve taramaların yapılması noktasında daha fazla farkındalık sağlamak adına düzenlediğimiz seminere katılım ve ilgi oldukça fazlaydı.

Hikayesi Girişim olarak  ‘Meme Kanseri Farkındalık ‘ seminerine katılan uzmanlarımıza, Neşe Sever İlkokulu idaresine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir