Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer ve Gelişim Platformu

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısı her geçen gün artmakta. 2014 yılında 74 bin 64 olan istismar mağduru çocuk sayısı 2016 yılında 83 bin 552’ye yükseldi. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre ise 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı 2016’da yüzde 58,8’e çıkarak ciddi bir artış gösterdi. Cinsel istismar mağduru olan çocukların yüzdesi de 2014’ten 2016’ya yüzde 33 arttı.
Ayrıca; Türkiye’de 27 ilde bulunan 30 çocuk izlem merkezine Ocak 2011-mayıs 2016 tarihleri arasında 21 bin 68 başvuru olduğu, vakaların yüzde 85’inin kız, yüzde 15’inin erkek çocuklardan oluştuğu saptanmış durumda. Rakamlar çocuk istismarının her geçen gün daha da arttığını ortaya koyuyor.


Bu sebeple, www.annecee.com ve www.hikayesigirisim.com olarak; hassasiyeti büyük olan bu konuya dikkati çekmek ve farkındalıkları arttırmak adına, 25 Nisan 2019 tarihinde, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ev sahipliğinde, Çocuk İstismarı Farkındalık Sempozyumu düzenledik.


Etkinlik sponsorumuz Gymboree Ulus katkılarıyla, değerli uzmanlarımızın sunumlarıyla; *İhmal ve İstismar Bilinçlendirme Çalışmaları’nın yanısıra; *Çocukları Cinsel İstismardan Nasıl Koruyacağımızı, *Çocukların ve ebeveynlerin bilmesi gerekenleri ve konunun, hukuki açıdan irdelenmesini konuştuk. Geleceğimiz olan çocukların yüreklerine yapılan her türlü istismara dur demeye ve onların #sesimol çağrılarına ses olmaya devam edeceğiz.


Sempozyumda bizlere, yürekten destek veren; İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Şevket Ayaz’a, Aile Danışmanı ve Eğitim Uzmanı Sayın Banu Kaplan Kurtoğlu’na, Uzman Psikolog Sayın Eylül Tanyeri ve Uzman Psikolog Sayın Hazal Özcan’a, Emekli Polis ve ayrıca “Su ve arkadaşları güvende” adlı çocuk kitabının yazarı Sayın Nuray Toprak’a, Avukat Sayın Leyla Çırak ve Avukat Sayın Begüm Gürel’e, Şiddete Nokta Koy Platformu yetkilisi Sayın Terry Eskinazi’ye ve son olarak sempozyumun moderatörlüğünü üstlenen Sayın Elif Lale Kırcaoğlu’na sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir