Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer ve Gelişim Platformu

8 Şubat Perşembe günü Büyükçekmece Belediyesi işbirliğinde düzenlediğimiz Kitap Elinde Yazar Karşında etkinliğinde… Roman tadında yazılmış bir biyografi kitabı olan Biyografisine Sığmayan Kadın Halide Edip hakkında sohbet gerçekleştirdik.

Gazeteci Yazar İpek Çalışlar’ın, oldukça köklü ve mektuplara dayalı, detaylı bir araştırma sonucu ortaya çıkardığı kitap… Bu ay ki Kitap Elinde Yazar Karşında etkinliğimizde sohbet konusuydu. İpek Çalışlar’ın katılımı ve tüm kitap severlerle Halide Edip ‘i daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

 

Halide Edip’in çocukluğundan ölünceye kadar süren hayatını hiç bilinmeyen yönleriyle bize anlatan yazar, tarih seven ya da tarihi sevmek isteyen okurların tercih edebileceği bir kitap yazmıştır. Etkinlikte, biyografi okumayı sevenler için tavsiye edilebilecek bir kitap olduğu da ayrıca belirtildi.

Bir okuyucu, bu kitabı okuyana kadar Halide Edip ‘i çok yüzeysel tanıdığını ve bunun eksikliğini fark ettiğini belirtti. Diğer okuyucular ise kitapta, Kurtuluş mücadelesi verilirken Atatürk ile Halide Edip’in fikir ayrılıklarının  daha detaylı olarak gözlemlendiğini belirtti.

Halide Edip ‘in mücadeleci kişiliğini daha ayrıntılı okuduktan sonra bir kez daha anlaşıldı ki ”Kadına haklar verilmez, kadın bu hakları elde eder”.

Kitap Elinde Yazar Karşında etkinliğine katılan Gazeteci Yazar İpek Çalışlar’a, Tarihci Yazar Sacide Bolcan’a ve tüm kitap dostlarına Hikayesi Girişim ekibi olarak teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir