Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer ve Gelişim Platformu

Araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen kanser tipi meme kanseri…

Erken tanıyla meme kanseri tamamen tedavi edilebilen bir hastalık…

Hikayesi Girişim olarak,21 Ocak tarihinde  Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Gazanfer Özcan Salonu’nda meme kanseri farkındalığı semineri düzenledik.

Büyükçekmece Belediyesi İlçe Sağlık Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz seminere…. Onkoloji Hemşiresi Ayşin Kayış, Kanserle Dans Derneği Gönüllü Psikologu İrem Bulut ve Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri katıldı.

Elçin Işıdan’ın  moderatörlüğündeki  seminerde Ayşin Kayış, bilhassa 40 yaş üzerindeki kadınların düzenli aralıklarla meme kontrollerini yaptırmalarını… Ve ayna karşısında meme ve çevresinde değişiklik olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Erken tanının öneminden  bir kez daha bahsedildi.

Psikolog İrem Bulut ise kanser hastasına en büyük desteğin aileden geldiğini, ama bu süreçte hastanın yanı sıra hasta yakınının da psikolojik destek alması gerektiğini vurguladı.

Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri de ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi verdi.

Tüm bunların dışında misafirler için en etkileyici ve empati kurmaya çalıştıkları bölüm, kanseri yenmiş kadınlardan hikayelerini dinlemeleri oldu.  Büyükçekmece’nin  büyüklerinden Yıldız teyze, Kanserle Dans Derneğiyle birlikte çalışmalar yürüten Yeliz Güler ve Hikayesi Girişim ekibinden Sevda Şen Ünsev , hastalık sürecinde yaşadıklarını ve hayata nasıl umutla baktıklarını anlattılar.

Ayrıca seminerde meme ve lenf kanseri operasyonu geçirmiş olan hastalara www.pembeizler.com tarafından gönderilen #bukolumukullanmayın bileklikleri dağıtıldı.

Başta Onkoloji Hemşiresi Ayşin Kayış olmak üzere, Psikolog İrem Bulut’a, Toplum Sağlığı Merkezi yetkililerine, moderatör Elçin Işıdan’a, Büyükçekmece Belediyesi İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Pembe İzler’e, hikayesini bizimle paylaşan kadınlara ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir