Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer ve Gelişim Platformu

Kadınların ve erkeklerin toplum hayatına eşit ve etkin katılımı, toplumların güçlenmesini sağlar.

Bu noktada TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ nedir? nasıl olur? neden önemlidir? sorularına cevaplar bulmak üzere 12 Kasım 2016 tarihinde HİKAYESİ GİRİŞİM tarafından düzenlenen ‘ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ eğitimi büyük ilgi gördü.

Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Gazanfer Özcan Salonu’nda gerçekleşen eğitimde Konuşmacı Profesyonel Koç Bahar Şen Kazancı’ydı.

 

Kazancı,anayasada kadın ve erkek eşit haklara sahip olsa da; siyasette, üniversitelerde rektör düzeyinde, vali ve kaymakamlıklarda ve daha birçok alanda kadının görünürlüğünün ne kadar da az olduğunu vurguladı.

Eğitim süresince cinsiyet, seksist, toplumsal cinsiyet, cam tavan, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve kadın istihdamı gibi kavramlar konuşuldu.

Cinsiyet ayrımcılığının hamilelikle birlikte başladığını belirten Bahar Şen Kazancı, kız bebekler için pembe, erkek bebekler için ise mavi renk eşyalar alındığını, daha sonra kızlara bebek, erkeklere araba türünde oyuncaklar verilerek, çocukları  bizim yüklediğimiz anlamlarla büyüttüğümüzü belirtti.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi

Ayrıca günlük konuşmalarımızda oldukça çok kullandığımız ‘adam gibi’ kavramların ayrımcılığı gösterdiğini; ‘adam’ ve ‘erkek’ sözcükleri ‘kadının karşılığı olmadığını, sözcükleri kullanırken dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı.

Kadın istihdamı konusuna da değinen Kazancı,çocuk sayısı arttıkça kadının işe dönüş imkanının azaldığını bu yüzden kurumlarda kreş sorunun halledilmesi hem erkekler hem de kadınlar için hak olduğunu anlattı.

Toplumda kadının çok kıskanç olduğu söylenir diyen Bahar Şen Kazancı, kıskançlığın erkekte ve kadında nasıl sonuçlandığına bakmak gerektiğine dikkat çekerek; erkeklerin kıskançlığının kadını öldürmekle sonuçlandığını belirtti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği, duyarlılığını ve farkındalığını toplum içinde artırmaya çalışan Profesyonel Koç Bahar Şen Kazancı’ya verdiği eğitim için HİKAYESİ GİRİŞİM olarak çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Ayrıca bizi yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize de teşekkür ederiz.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir